Suomen alueelliset Hevosjalostusliitot ja St. Hippolyt Finland järjestävät maksuttoman ruokinnan webinaarisarjan alkuvuodesta 2025. Webinaarit käsittelevät sellaisten hevosryhmien ruokintaa, joka koetaan usein haasteelliseksi.

Päivät ja aiheet ovat seuraavat:

Tiedätkö kuinka ruokkia nuorta urheiluhevosta, joka tekee raskasta työtä ja kasvaa samalla? Vai tarvitsetko apua siitostamman ruokintaan, jotta se saisi riittävästi ravintoaineita tiineyteen ja imetykseen? Mitä eroa on lämminverisen ja kylmäverisen siitostamman ruokinnassa? Entä mitkä ovat yleisimmät seniorihevosten ruokintaan liittyvät haasteet? Esim. mitä tehdä, jos ikääntynyt hevonen laihtuu tai ei pysty pureskelemaan enää ruokaansa kunnolla? Tai missä iässä seniorirehut tulee ottaa käyttöön? Entä miten alkuperäisrotuisia hevosia tulisi ruokkia, jotta ne pysyisivät sopivassa lihavuuskunnossa eivätkä altistuisi samalla puutostiloille?

Jos vastasit johonkin kysymykseen kyllä, tämä webinaarisarja on sinua varten!

Webinaarit järjestetään tiistaisin kello 19:00-20:30 Microsoft Teams alustalla.

Muistathan ilmoittautua jokaiseen webinaariin erikseen. Saat ilmoittautumisen jälkeen sähköpostiisi linkin Teams luennolle. Webinaarit ovat maksuttomia.

Luennoitsija:
Elena Autio, eläintieteen tohtori, St. Hippolyt Finland

Kategoriat: Yleinen